(Ne)dajmo da kupuju (1)
Tvrtka koja je pozitivnu bilancu imala valjda tamo negdje u pretprošloj Jugoslaviji namjerno onemogućava svojim korisnicima da plate njene usluge i odriče se prihoda – tko je tu lud?
Zamislite sljedeću situaciju: utrčavate u posljednjem trenutku u tramvaj, kapate po podu krupnim kapima dosadne zagrebačke jesenje kiše i kao svaki dobar građanin mašite se svog mobitela kako bi kupili kartu SMS-om. Nije neki problem – na broj 8585 šaljete riječ ZG i to je to, za par sekundi će stići potvrda o kupljenoj karti.
E ne bude.
Usluga mPrijevoz odnosno plaćanje vozne karte ZET-a putem SMS poruke je onemogućena već duže od dva mjeseca. Iz šture službene izjave se ne da puno toga zaključiti.
Zbog ispitivanja novog sustava za mobilno plaćanje prijevozne usluge, od četvrtka, 1. kolovoza 2013. više neće biti moguća kupnja karte putem mobilnih telefona.
Korisnici mPrijevoz usluge moći će koristiti druge uobičajene oblike plaćanja prijevoznih karata. Preporučujemo im kupnju vrijednosne, mjesečne ili godišnje karte.
O ponovnoj dostupnosti usluge, ovisno o tijeku i rezultatima ispitivanja, pravovremeno ćemo izvijestiti.
Doduše, nije teško dokučiti pravi razlog onemogućavanja plaćanja karte putem SMS-a. Iz ZET-a se mjesecima ranije čulo o zloupotrebama SMS-ova – dovitljivi Zagrepčani su međusobno prosljeđivali kupljene SMS-karte putem Facebooka, Twittera ili stranice zetkarte.org.
Štoviše, smartfon aplikacije poput ove su cijeli proces švercanja uz tuđu SMS-kartu pojednostavile do bola. Primjerice, ova besplatna aplikacija osim posve legalnog slanja SMS-a na broj 8585 nudi i preuzimanje SMS-karti podijeljenih na Fejsu, Twitteru i gornjoj stranici koje nakon toga možete predočiti ZET-ovom kontroloru. Jasno, autor aplikacije se ograđuje od potonjeg, nelegalnog načina korištenja, no gotovo na montipajtonovski način – nudge nudge, wink wink, say no more, say no more…
Zanimljivo je kako je po Google Play Storeu spomenuta aplikacija downloadana između 50.000 i 100.000 puta. Sad bi neki senzacije željan medij mogao razvaliti naslov Šokantno! 100.000 Zagrepčana se šverca u tramvajima! Ali, gle čuda, nijedan to nije učinio. Zašto?
Za sve koji nisu upoznati sa finesama zagrebačke svakodnevice – u ZET-ovim se tramvajima i autobusima švercalo bez karte otkad oni postoje. Prisjetite se samo Milčecovog “Zvižduka s Bukovca” iz osnovnoškolske lektire u kojem se uz ostale crte iz života Zagreba poslije Drugog svjetskog rata opisuju pulferaši, ekipa koja se švercala stojeći na pulferu tramvaja.
Švercanje bilo na pulferu bilo u drugim kolima tramvajske kompozicije te igra skrivača s kontrolorima je toliko ukorijenjeno u zagrebački život pa skoro vrijedi da kad vam netko kaže da se nikad nije švercao u tramvaju – laže. Zagrepčani su se švercali kako bi se ispali frajeri pred društvom ili djevojkama, švercali su se iz bunta i prkosa autoritetu, ali najčešće – jer jednostavno nisu imali novaca za kartu. Kako bi Milčecovi mladi pulferaši i općenito mlađarija iz generacija poslije odrastala tako bi većina njih prihvatila neke društvene norme i počela kupovati karte, mjesečne ili godišnje pokaze, radničke ili redovne i slično.
No, nekako sumnjam da svi koji se švercaju po ZET-ovim tramvajima odjednom proživljavaju drugu mladost pa se kao stereotipni zagrebački fakini pod stare dane igraju lovice sa ZET-ovim kontrolorima u 11-ici. Jasno da ima i takvih, ali razlog porastu švercanja u tramvajima nije teško dokučiti – besparica.
A kad smo već spomenuli besparicu, pazite sad ovo… Kada je prije dva i sitno mjeseca ZET ukinuo uslugu mPrijevoz po riječima samih ZET-ovaca odrekao se oko 2 milijuna kuna mjesečne zarade, prihoda koje mu je donosilo oko 200.000 prodanih SMS karata mjesečno.
Nije uopće sporno da zloupotreba ima i da karte treba plaćati, no pogledajmo što je ZET učinio ovom odlukom o ukidanju usluge mPrijevoz:
- u protekla 2 mjeseca je mogao, a nije, uprihoditi 4 milijuna kuna koji bi mu sigurno dobro došli
- uskratio je i neke novce državnom proračunu jer isti nije uprihodio PDV od prodanih karata odnosno poslanih SMS-ova
- najviše je naštetio onima koji su mPrijevoz koristili kao, pazite sad, jednostavan i pristupačan način za plaćanje karata
Na svaki nagovještaj o ukidanju mPrijevoza uslijedile bi burne reakcije korisnika koji su ga očito prihvatili kao komotan način da brzo kupe kartu kada se povremeno posluže javnim prijevozom. Ovo očito nije ništa značilo ZET-u – ta zašto bi jedna javna tvrtka orijentirana na pružanje javne usluge korisnicima slušala ono što joj ti korisnici govore?
I kad smo već kod “ispitivanja novog sustava za mobilno plaćanje prijevozne usluge” koji je naveden kao razlog ukidanja usluge mPrijevoz – što se točno ispituje 2 mjeseca i zašto se uopće zbog toga mora ukinuti mPrijevoz koji obavlja svoju funkciju?
ZET novi sustav za mobilno plaćanje opisuje ovako: “Svaki će putnik dobiti vrijednosnu kartu sa svojim PIN-om. Pri slanju poruke više se neće upisivati ZG, već jedinstveni broj s vrijednosne karte. Nakon što se pošalje broj s kartice, korisnik će se za ulaska u vozilo registrirati svojom karticom na postojećim uređajima. Kontrolor tako ubuduće više neće pregledavati mobitel, već PIN s vrijednosne karte.”
Jel može kompliciranije? O, itekako može, svašta se znalo čuti iz redova ZET-a. Primjerice, spominjali su se i nekakvi uređaji za ometanje signala koji bi onemogućavali slanje SMS-ova onima koji su čekali hoće li se pojaviti kontrola karata. Ma bravo, siguran sam da bi HAKOM i ekipa, a da ne spominjem T-Mobile, Tele2 i Vipnet bili oduševljeni ovakvim pokretnim ometačima signala i kršenjem telekomunikacijskih propisa… zamislite tramvaj koji vozi Ilicom od Frankopanske do Trga te pritom onako usput veselo ometa signal i prolaznicima na ulici dok unutra ordinira ZET-ova kontrola.
Zaista, tko je ovdje lud?
Znam tko nije – na primjer, javni prijevoz GPP Osijek koji ne bježi od novih tehnologija i ide na ruku svojim korisnicima. Naime, GPP Osijek u suradnji s Vipnetom privatnim pretplatnicima ovog mobilnog operatera nudi mogućnost korištenja NFC tehnologije za plaćanje mobitelom.
Usluga VIP mPrijevoz može raditi s NFC hardverom ugrađenim u mobitel ili se u Vipnetovom osječkom centru uz skromnu naknadu može podići NFC-om opremljena SIM kartica za smartfone koji već nemaju serijski NFC. Vrijednosna kartica BUTRA GPP Osijek se veže za taj pretplatnički broj, a obnova BUTRE se vrši iz VIP mPrijevoz aplikacije u iznosima od 8-48 kn. Doduše, usluga je zasad dostupna samo za Android smartfone i kad se malo prouči nije savršena, no korak je u pravom smjeru…
(na žalost, ono (1) u naslovu stoji jer je ZET samo jedan u moru primjera tvrtki koje kao da se trude svojim korisnicima otežati kupnju – primjera kojih je toliko da ostavljam mogućnost da se vratim još koji put na ovu temu…)
2 Responses
[…] ukinuo vrlo korisnu uslugu mPrijevoz, plaćanje vozne karte putem SMS poruke. Da ne ponavljam sve tamo napisano, nedvojbeno korisna usluga koje je donosila novac je ukinuta bez da je ponuđena dobra zamjena. […]
[…] jer sam već prije u dva navrata pisao o ZET-u u kontekstu javnog prijevoza u Zagrebu: prvo kada su prije zamalo godinu dana ukinuli mogućnost plaćanja vozne karte SMS-om te potom kako bih dao dobar primjer jednog daleko kompleksnijeg sustava javnog prijevoza u […]