U laži su kratke noge
U džepu današnjeg potrošača nalazi se njegovo najjače oružje. Zapravo, dva – jedno staro, drugo novijeg datuma.
Preskočimo njegov novčanik i onu uzrečicu vote with your wallet (njoj ćemo se vratiti u jednom od idučih postova) i iz drugog džepa izvucimo – smartfon.
Po relativno svježem istraživanju konzultantsko-revizorske kuće Deloitte s početka ove godine, zamalo polovica online korisnika u Hrvatskoj ima smartfon. Preciznije, u intervjuu za Poslovni.hr predstavnici Deloittea u Hrvatskoj koriste brojku od 45%. Uzmemo li u obzir kako je po redovnim statistikama HAKOM-a prošle 2012. godine u Hrvatskoj u ukupnoj javnoj pokretnoj komunikacijskoj mreži bilo 4.971.000 korisnika, lako je moguće da u ovom trenutku hrvatskim trgovinama švrlja preko 2 milijuna smartfonaša.
Samim time bi trgovcima trebalo biti jasno kako u eri smartfona i Interneta nema mjesta muljanju i laganju kupcu u oči.
Kao i prije, za ilustraciju ću upotrijebiti osobno iskustvo – kupovanje nove kacige za motocikl supruzi kod jednog od naših poznatijih trgovaca moto opreme, tvrtke Novema Nova, u njihovom salonu u Draganiću. Inače, tamo sam već prije kupovao u nekoliko navrata i nikad mi nije bilo teško potegnuti Starom karlovačkom do njih. Više neću…
U trgovinu smo došli isprobati preklopnu (flip-up) kacigu tvrtke HJC model IS MAX. Došli smo ciljano jer je ispunjavala sve zahtjeve: preklopni model, integrirane unutrašnje sunčane naočale, mogućnost ugradnje Bluetooth interkoma te onaj najvažniji – dostupnost u više boja. Npr. crna boja nije dolazila u obzir – tko god je probao cijeli dan na +30 i kusur nositi crnu kacigu zna o čemu pričam…
Da ne duljim (pre)više, ispostavilo da suprugu IS MAX žulja na tjemenu, no nešto skuplji model SY MAX III stoji kao saliven. Sjajno, kupujemo, imate li sivu ili bijelu? Nemamo, samo crne. OK, možete li naručiti? Ne, gospodine, ova se kaciga radi samo u crnoj boji.
Riječima komesara Gilberta iz filma Taxi: Alerte générale! Nijedan proizvođač flip-up kaciga koje kupuju većinom vozači touring moticikala koji jako dobro znaju što to znači kad sunce upekne u glavu ne bi napravio komercijalno samoubojstvo i radio takve kacige samo u crnoj boji. Malo mi je to sumnjivo pa zamolim da provjere. U međuvremenu vadim smartfon, časkom skočim na HJC-ove stranice, a tamo:
HJC SY-MAX III: varijante SHADOW II (crna s uzorkom), FLUORESCENT, PEARL (bijela), METAL (antracit i srebrna), RUBBERTONE (mat crna) te najzad SOLID (crna).
OK, svakome se može dogoditi da se zabuni, ali ne lezi vraže – prodavač se vraća sa (pretpostavljam) šefom i priča je ista, “proizvodi se samo u crnoj boji”. Pokazujem mobitel. Sada je priča drugačija, “mi naručujemo samo crne”. Dobro, a možete li naručiti neku drugu boju, kada se može podići i koliko ekstra košta takva specijalna narudžba? Vrlo nezainteresirani odgovor: “Ha, ne znamo kad će ići iduća narudžba”. OK, čelom nazad i van iz trgovine.
Prije nego sjedamo na motor ispred Noveme Nove odlazim na Google, nalazim kontakt trgovine moto-opreme BS Moto Center u Ljubljani i šaljem upit mailom. Za par sati stiže potvrda: bijela boja, toliko i toliko eura, moguć povrat DDV-a. Do Ljubljane je stotinjak kilometara ugodne vožnje motorom uz Savu, krajolik lijep, vinjeta nepotrebna.
I eto, još jedan komad moto-opreme kojeg sam iz raznoraznih razloga kupio u Ljubljani, u dvije odlične i vrlo poslovne trgovine – TC MOTO SHOP i BS Moto Center. Ne zato što sam tamo prošao jeftinije (iako i jesam) nego zato što mi je neki hrvatski trgovac bio nezainteresiran nešto prodati.
Štoviše, pametan slovenski trgovac poput TC MOTO SHOP-a je shvatio kako mu je na stotinjak kilometara od Ljubljane milijunska zagrebačka regija pa je čak prije ulaska Hrvatske u EU hrvatskim kupcima ne samo vraćao 20% DDV-a, nego je u startu Hrvatima davao dodatnih 20% popusta.
No, pustimo sada cijenu – važnije je da svojim kupcima nije lagao, misleći kako u toj laži neće biti uhvaćen.
Moto-kacige je teško kupiti napamet, osim ako ste već toliko sigurno da vam određena veličina i kalup pojedinog proizvođača odgovara. Stoga je potrebno prošetati po nekoliko trgovina, staviti kacigu barem na pola sata na glavu i nadati se najboljem. Ako vam je kupac već došao u trgovinu, nemojte mu samo u tih pola sata isprobavanja pokušati još nešto prodati nego ga potaknite da vas ponovno posjeti… Neki to znaju pa čak i u ovim teškim vremenima posluju, ako već ne sjajno, onda sigurno bolje od drugih koji svojim kupcima lažu.
Lažu barem dok mogu. A kupcu sa smartfonom u ruci neće moći još dugo…
Recent Comments