Garmin HUD: Top Gun u svakom autu
Na granici između turbo korisnog dodatka svakom automobilu i igračke za Velike Dečke, Garminov HUD je zanimljiv komad hardvera s čudnim popratnim softverom
Prvi HUD, ne Garminov već onaj pravi head-up display sam valjda kao i mnogi iz moje generacije vidio tamo 1986. u meni jednom od najdražih filmova ikada – Top Gunu. Još balav, musav, ali već tada računalima i tehnikom zaluđen dječarac – ugledao sam HUD na Maverickovom F-14 Tomcatu i za mene je to odmah bila najbolja stvar ikada…
U međuvremenu je puno vode proteklo kraj vukovarskog kina u kojem sam odgledao taj film, vozio sam svakakve automobile, no donedavno – dok nisam provozao novu Mazdu3 – nisam imao prilike vidjeti u akciji u automobilu ono o čemu sam kao klinjo maštao…
Jasno, niti Mazda niti Garmin nisu otkrili Ameriku kada su u pitanju head-up displayi u automobilima. Kad već spominjem Ameriku, jedan od prvih automobilskih head-up displaya u boji ugrađivao se baš u američki model automobila – Chevrolet Corvette C5, tamo 1998. godine. Vrlo slične projekcije nekoliko bazičnih informacija na vjetrobransko staklo, u boji ili monokromatski, imali su i krajem osamdesetih i početkom devedesetih primjerice Nissan 240SX, desetljeće kasnije BMW 5 Serija generacije E60 i ini drugi – između ostaloga, aktualna generacija Toyotinog Priusa također prikazuje neke osnovne informacije na vjetrobranskom staklu isprad vozača – brzina, navigacijske strelice i slično…
Sama tehnologija projekcije na vjetrobransko staklo (zasad?) diktira količinu i prirodu informacija koje je moguće projicirati. Tako i Garminov HUD na vjetrobransko staklo projicira alfanumeričke znakove, strelice i ikonice na način koji se vrlo malo razlikuje od Maverickovog Tomcata. Neću vas tlačiti sa samom tehnologijom prikaza, nema smisla ponavljati ono što o avio HUD-ovima možete pronaći na Wikipediji.
Garminov HUD je u osnovi rudimentarni projektor s VFD (vacuum fluorescent display) ekranom, jedva nešto veći od kutije cigareta, koji samo projicira ono što mu Bluetoothom pošalje odgovarajuća aplikacija za navigaciju koja se vrti na smartfonu. Na njemu nećete pronaći niti jednu tipku – kad ga spojite na auto-upaljač on će se istog trena pokrenuti i čekati da se upari sa svojom smartfon aplikacijom.
Iako naizgled jednostavan, hardver Garminovog HUD-a je zapravo jako dobro izveden – s jednim izuzetkom. U kutiji se osim HUD-a i kabela za napajanje iz auto-upaljača ne nalazi puno toga: samo naljepnica za vjetrobransko staklo te malena projekcijska plastika. Na vama je da odlučite kako ga želite koristiti – lijepiti naljepnicu na koju će se informacije reflektirati ili pak na HUD nataknuti projekcijsku plastiku.
Jednom postavljenu naljepnicu za vjetrobransko staklo ne možete odlijepiti i ponovno zalijepiti. Kako sam već prije imao prilike isprobati tu varijantu, više me je zanimalo kako funkcionira varijanta s plastikom… No, kupite li HUD zapravo ga možete koristiti u više automobila – u jednom možete ostaviti naljepnicu na šoferšajbi, a u ostalima koristiti projekcijsku plastiku.
Sama instalacija HUD-a je brza i laka. Gotovo cijelu donju stranu kućišta prekriva ljepljivi materijal koji se fenomenalno prima za plastiku kokpita. Ne morate brinuti niti ako imate automobil koji nema ravnu površinu između volana i stakla – materijal koji sam upravo spomenuo prilagođava oblik površini na koju je postavljen i treba jako malo kontaktne površine da bi čvrsto prionuo za plastiku i ostao na jednom mjestu tijekom vožnje. Istovremeno, HUD se lako uklanja i za sobom ne ostavlja niti trunke ljepljivog materijala. Garmin navodi čak i kako je ljepljivi dio periv vlažnom krpom ako na sebe pokupi prašinu i prljavštinu tijekom seljenja iz jednog automobila u drugi.
Najzad, na kabelu za napajanje HUD-a koji se spaja u standarni 12V ulaz za auto-upaljač nalazi se i jedan slobodan USB konektor – lijepo je što je Garmin mislio i na napajanje drugih uređaja… Još je ljepše što je dotični punjač 5V/2.1A tako da nema problema niti ako umjesto smarfona za potporu HUD-u koristite tablet – struje ima dovoljno za oba uređaja.
Zapravo je Garmin mislio na to kako će na dužim putovanjima mnogi smartfoni uz stalno aktivan GPS i Bluetooth ispucati bateriju dok si rekao keks, ali dobro de – ako imate poštenu bateriju na svom smartfonu ili se većinom vozite na kraćim relacijama možda ga niti nećete spajati na napajanje, pa vam ostaje slobodna USB na volju.
Već sam par puta spomenuo kako je HUD samo “glup” komad hardvera koji ne može ništa bez odgovarajuće aplikacije za navigaciju u pozadini. Te aplikacije mogu biti, očekivano, samo Garminove – Garmin StreetPilot za iPhone odnosno Garmin/NAVIGON za iPhone/Android/Windows Phone 8 uređaje. U trenutku pisanja ovog teksta, niti jedna druga aplikacija na podržava HUD niti postoje naznake da hoće u budućnosti. Isto tako, nema naznaka niti da bi neki drugi Garminov uređaja, primjerice neki od Garminovih nuvija s Bluetoothom mogao podržavati HUD.
Dakle, treba vam HUD i neka od ovih aplikacija – ako već imate neku od njih, sam HUD vas u Hrvatskoj košta 1.250 kn. Ako pak startate od nule i trebate i HUD i aplikaciju, onda ih možete kupiti i zajedno u tzv. HUD+ verziji koja sadrži uređaj, aplikaciju i kartografiju Europe za 1.490 kn u Hrvatskoj. Čisto za usporedbu, cijene u Europi su 149 EUR za HUD, odnosno 179 EUR za HUD+ verziju – i nije neka osobita razlika u odnosu na hrvatske cijene…
Ja sam za testiranje koristio Navigonovu aplikaciju Garmin HUD Europe, verziju za Android. Ako vas zbunjuje što malo spominjem Garmin, malo Navigon – ukratko, Navigon je poznati njemački proizvođač aplikacija za navigaciju za mobilne uređaje koji je u tom biznisu bio ozbiljan igrač još u vrijeme HP-ovih iPAQ-a. Garmin je 2011. godine kupio Navigon i pretvorio ga u softversku radionicu za Garminov lineup aplikacija za cestovnu navigaciju. S rekao bih polovičnim uspjehom…
Dok s jedne strane imamo odlične Garminove aplikacije za smartfone/servise poput Garmin Connecta koji prate Garminove sportske/fitness uređaje, ono što za Garmin radi Navigon na polju cestovne navigacije je, ha, recimo to ovako – osrednje.
Tako je i s Garmin HUD Europe aplikacijom – nije samo stvar u tome da li je aplikacija ušminkama ili ne (a ne bi joj škodilo malo UI/UX dotjeravanja), već prije u tome što ona (ne)radi. Naime, u mjesec i više dana koliko sam proveo s Garminovim HUD-om bio sam apsolutno zadovoljan njegovim hardverom, no vrlo često ljut na Navigonovu popratnu aplikaciju.
Rekao sam da neću (puno) njurgati oko njenog sučelja, no ipak moram. Jasno mi je da se moraju držati nekog svog vizualnog rješenja i prepoznatljive im tamnosivo-narančaste kombinacije sučelja, ali to sučelje ne mora bi baš ovako protiv svih preporuka koje Google daje za sučelje aplikacija na najnovijim Androidima. Relativno maleni gumbi s još manjim tekstom, čudne konbinacije boja slova i pozadine koje su sve samo ne kontrastne i lako čitljive samo su neke stvari koje ne bi napravio niti neki njubi developer, pa ih ne bi smio raditi niti Navigon. Halo Navigone, 2000-te su prošle – pogledajte samo kako je napravljen Garmin Connect Mobile…
Nije sve u Navigonovoj aplikaciji loše – dapače, postavke HUD uređaja se lako pohvataju. Unutar aplikacije je moguće odrediti hoće li VFD ekran HUD-a automatski podešavati svjetlinu obzirom na vrijeme (po danu odnosno po noći) ili će korisnik sam odrediti koliko jako želi da mu svijetle slova HUD-a po noći, a koliko jako po danu. Probao sam obje varijante, ali sam na kraju ostavio u automatskom modu na koji nemam zamjerki.
Isto tako, aplikacija zna baciti pogled na internet postoji li novija verzija firmwarea za HUD – tako je jednog dana pronašla trenutno aktualnu verziju 2.10, priupitala me želim li ju staviti na uređaj i sav posao obavila u minuti.
Na lijevom screenshotu ćete primijetiti i jednu čudnu stavku – Time Left = 30 dana. Koji mu je to vrag? Radi se o tome da Garmin HUD Europe aplikaciju možete koristiti i za samostalnu navigaciju, bez da je na nju spojen HUD. No, da bi ona ostala aktivna, morate ju barem svakih 30 dana spojiti na HUD.
Prepotstavljam da je razlog tome u samoj cijeni aplikacije, odnosno djelomičnom subvencioniranju iste – razlika u cijeni HUD+ (aplikacija i kartografije te dodatni servisi) i HUD (bez aplikacije) je svega 240 kn odnosno 30 EUR. Uzme li se u obzir kako je cijena ekvivalentne Navigonove aplikacije Navigon Europe 84 USD odnosno kakvih 60 eura, Garmin je želio izbjeći da ljudi jednostavno kupuju Garmin HUD Europe verziju i koriste ju bez HUD-a. Spajanje na HUD barem svakih 30 dana se ne mora sviđati svakom, no meni nimalo ne bi smetalo.
Uređaj ionako nisam vadio iz auta u kojem sam svakodnevno, tako da ne vidim zašto bi nekom bio problem spojiti smartfon barem tu i tamo ako želi koristiti HUD Europe za samostalnu navigaciju, bez HUD uređaja.
Veći problem bi mi bila sama aplikacija. Osim što je takva kakva već jest po pitanju UI/UX, aplikacija zna biti mušičava u komunikaciji s HUD uređajem. U mjesec i sitno dana koliko je ovaj testni HUD bio kod mene, u nekoliko navrata se dogodilo da aplikacija iz čista mira izgubi vezu s HUD-om. Svaki puta je to bilo na dužim, višesatnim putovanjima, ali niti tada bug nije bio dosljedan – jednom se to dogodilo u prvih sat vremena, drugi put nakon dva sata, nekad još kasnije… U tom slučaju jedino rješenje je izaći iz aplikacije i ponovno ući u nju, što srećom ne traje dugo – nakon restarta aplikacija pronađe HUD i veza dalje ne puca.
U čemu je točno problem nisam mogao dokučiti – smartfon na kojem sam koristio HUD aplikaciju je Galaxy Nexus sa stock Androidom 4.3, nijedna druga aplikacija u tom trenutku nije “jašila” na Bluetoothu, niti je tada netko prčkao po telefonu.
Najzad, zadnja zamjerka popratnoj aplikaciji – nakon što zadate rutu, aplikacija ju izračuna i na idućem ekranu vam prikaže još neke dodatne informacije o ruti koje je povukla s interneta. To su npr. vremenska prognoza na odredištu i stanje u prometu na ruti, iduću benzinsku na ruti te vam daje priliku da joj zadate da vas na odredištu odmah odvede na najbliži parking – sve vrlo korisne stvari. No, nakon što vam to prikaže aplikacija samo stoji i čeka na tom ekranu… Čeka da kliknete na jedan od dva gumba na dnu ekrana (vidi sliku lijevo) i kažete joj da li do odredišta idete pješice ili automobilom. Ovo je OK ponašanje u “običnoj” Navigon Europe aplikaciji od koje je Garmin HUD Europe nastao, ali gdje je logika ako je na smartfon/aplikaciju spojen HUD uređaj? Zar će netko složiti auto akumulator u ruksaku i iz njega napajati HUD dok pješači, i držati ga pred sobom? 😀
Zapravo, kad pogledate koliko sam prostora u ovom postu posvetio hardveru, a koliko opisu ponašanja popratne aplikacije lako ćete shvatiti s kojim sam dijelom Garmin HUD paketa zadovoljan, a koji mi se ne sviđa. Sam HUD uređaj je primitivan, ali kvalitetno zamišljen te projekcija na naljepnicu za staklo odnosno na projekcijsku plastiku radi odlično – no, uparen je s tek osrednjom aplikacijom koja zaslužuje da ju se dohvati neka druga skupina programera i napravi ju bolje.
Zapravo, geek u meni bi najradije da Garmin otvori kod za komunikaciju s HUD uređajem kako bi ga mogle koristiti i druge aplikacije za navigaciju. A kad smo već kod toga, zašto bi to bile samo aplikacije za navigaciju? Iako su elementi sučelja koji se projiciraju predefinirani, uz malo hakeraja i inventivnosti (da ne kažem mašte) od HUD-a bi se mogao složiti zgodan head-up display za primjerice amaterske track day automobile na kojem bi se prikazivala brzina, G-sila i slične điđe…
Jasno, kod ovakvih proizvoda koji se obraćaju jednoj specifičnoj niši (iako, koja je to u ovom slučaju?) je pitanje hoće li i koliko dugo ostati u prodaji i doživjeti drugu generaciju? Na koncu konca, nije ovo niti tako jeftin uređaj – a je li Garminov HUD, kako rekoh na početku, turbo koristan dodatak svakom automobilu ili samo igračka za Velike Dečke, odlučite sami…
(Full disclosure, kako bi rekli Ameri: za potrebe ovog te(k)sta Garmin Zagreb mi je na mjesec dana ustupio Garmin HUD+ paket – HUD uređaj i Garmin HUD Europe aplikaciju. Uređaj ću im vratiti, a aplikaciju obrisati sa smartfona…)
Recent Comments