The Great War: prijenos Prvog svjetskog rata na YouTubeu
Svakog ponedjeljka i četvrtka na izvrsnom YouTube kanalu The Great War možete pogledati 10-minutne filmiće o tome što se tog tjedana događalo 100 godina ranije na frontovima Prvog svjetskog rata.
Odmah na početku, isprika svima koji već znaju za The Great War kanal, a pogotovo onima koji ga prate posljednjih 8 mjeseci otkako je počeo s radom – ali meni su ga otkrili tek ovog vikenda. Ne morate dalje čitati ovaj post, no eto, sada možete na lagan način prošerati ovaj članak pa možda još nekog zainteresirati za malo povijesti ispričane na zaista zanimljiv način.
Kanal The Great War bogami ne okoliša, već vrlo ambiciozno namjerava svakog ponedjeljka i četvrtka tijekom iduće tri-četiri godine iz tjedna u tjedan pratiti što se događalo 100 godina ranije u Prvom svjetskom ratu. Sve u svemu, ekipa koja stoji iza ovog YouTube kanala planira snimiti preko 300 epizoda, i to na engleskom, njemačkom i poljskom jeziku. Skidam im kapu do poda, blago rečeno.
The Great War proizvod je njemačkog Mediakraft Networksa, tvrtke koja se bavi proizvodnjom originalnog online sadržaja, a nastala je na osnovu izvornog koncepta CEO-a same tvrtke – Spartacusa J. Olssona. Da, lik se zove Spartak. How fscking badass is that? A u neku ruku i nomen est omen…
Šale i pošalice s imenima tu ne prestaju – scenarist i narator serije je Indiana Neidell, Teksašanin iz Houstona koji u serijalu odijevanjem simpatično fura imidž daleko (naj)poznatijeg fiktivnog povjesničara/arheologa Indiane Jonesa (niste valjda mislili na Laru Croft?). Pogledajte i odlučite sami ima li tu nešto ili se to meni samo čini – ovaj Indiana nema kožnu jaknu, nema torbu obješenu poprijeko preko ramena, nema niti Indyjev bič, ali ne mogu si pomoći…
Imena na stranu, događanja iz Prvog svjetskog rata su na ovom kanalu iz epizode u epizodu ispričana vrlo pristupačno, na trenutke i iznimmno šaljivo, uz produkciju koja je na vrlo visokoj razini (ne samo kada ju uspoređujemo s tipičnim online serijalima).
Epizode tipično traju po 7, 8, 9 minuta i u njima se možete toliko izgubiti da nećete niti primijetiti da ste u jednom dahu protrčali kroz desetak epizoda – tj. par mjeseci rata.
U serijalu se koristi filmoteka British Pathéa – ako ste ikad gledali HRT-ov TV kalendar onda ste sigurno vidjeli puno crno-bijelih isječaka koji potječu iz filmoteke British Pathéa. K tome, Mediakraft Networks je zakupio i prava na atraktivnu pozadinsku glazbu, angažirao odlične animatore za prikaz na kartama, inspirirane crtače za opremanje epizoda ilustracijama i slično. Koliko je ova produkcija genijalna svjedoči i primjerice Instagram serijala, gdje se mogu naći i razni produkcijski materijali – fotografije, ilustracije, stari plakati i slično.
Kako sam već napomenuo, kanal The Great War uz englesku verziju ima i sestrinske verzije na njemačkom i poljskom jeziku. Te verzije imaju vlastite naratore/izvorne govornike i snimaju se na istom setu. Poljski ne znam pa o tom kanalu neću suditi, ali ono što Nijemac govori mi se čini podjednako zanimljivo kao engleski “izvornik”.
Da je The Great War dostupan na hrvatskom jeziku, bez ikakve rezerve bih ga preporučio kao nastavno pomagalo u hrvatskim školama. Iako, ako me sjećanje (i brzo guglanje) ne vara, Prvi svjetski rat se uči u sedmom razredu osnovne škole – a današnji sedmaši već jako dobro vladaju engleskim jezikom pa bi mogli ovo pratiti bez previše problema.
Jasno, u fondu sati predmeta Povijest nema dovoljno mjesta da se odgleda ovaj serijal od početka do kraja. No, ako ima volje i tehničkih uvjeta moglo bi se prikazati par uvodnih ili ključnih epizoda. Tko zna, možda se učenici zainteresiraju za ovako nešto pa kod kuće pronađu 20-tak minuta tjedno za The Great War – na tabletima, smartfonim, računalima, pametnim televizorima ili Chromecastima.
Što se mene tiče, ja sam se istog dana pretplatio kanal, fejvoritao kronološku playlistu i željno iščekujem sutra, ponedjeljak, i novu epizodu…
Recent Comments