Android Auto bez Androida u autu
Ne morate trčati po novi auto ako želite koristiti Android Auto – sve što vam treba jest Android smartfon i malo laganog hakeraja…
Android Auto jest kombinacija istoimene aplikacije na vašem smartfonu i velikog ekrana na dashboardu vašeg automobila, koja vam omogućava da bez gledanja i nabadanja po smartfonu pomoću velikog ekrana ugrađenog u automobil komotnije telefonirate, pratite navigaciju, upravljate glazbom, odgovarate na poruke glasom, koristite Google Assistant i slično.
Iako je s nama još tamo od 2014. godine, do prije godinu dana ste za njegovo korištenje morali imati i odgovarajući automobil s podrškom. I nema tu ništa loše – ekran od 7″, 9″ ili 10 i više inča je puno pregledniji od ekrana mobitela, ma kako i oni danas veliki bili.
Ideja je jednostavna: spojite smartfon s automobilom (zasad USB kabelom, ali uskoro i bežičnim putem), te sadržaj prilagođenih aplikacija koje se i dalje vrte na vašem smartfonu vidite na velikom ekranu automobila. Samim time, tehnički i nema nekih osobitih prepreka da sve to ne bi moglo raditi i samo sa smartfonom, što je Google i omogućio tamo krajem 2016. godine.
Npr. Google Maps se i dalje vrte na vašem smartfonu i koriste njegov GPS i data promet. Spotify i slični svirači i dalje se nalaze na smartfonu. Isto vrijedi i za podcaste, IM programe poput WhatsAppa i tako dalje. Broj automobila koji podržavaju Android Auto (obično isti oni koji podržavaju i Appleov pandan CarPlay) je danas poprilično velik (Google kaže da je riječ o kakvih 400 modela worldwide), kao i popis aplikacija prilagođenih Android Autu.
Sviđa vam se ovo i želite isprobati/koristiti? Bez brige, nije ništa komplicirano. Ja ovako koristim Android Auto već godinu dana bez ikakvih problema. Dodatno, glavna motivacija za pisanje ovog tutoriala jest činjenica da mi je dosadilo ovo malo-malo podešavati ljudima, a riječ je o nečemu što uz malo dobre volje svatko može sam napraviti 😉
Što vam je potrebno za korištenje Android Auta na smartfonu?
- Android smartfon (očito), preporučuje se minimalno Android 6.0 (Marshmallow) (no, možete se provući i s Android 5.0 (Lollipop))
- data pristup (nema previše smisla bez njega, zar ne?)
- nosač za smartfon – može se i bez njega, ali je puno ugodnije i sigurnije s njime
- USB kabel za punjenje – niti ovo nije nužno, ali i sami znate da korištenje Google Maps tj. uključen ekran zna pocuclati bateriju
- Bluetooth u automobilu – bilo da je tvornički ugrađen u sklopu handsfreeja, bilo da je u aftermarket auto-radiju… možete i bez njega ako vaš auto ima AUX ulaz, ali to nije to…
- i naravno, Android Auto aplikacija
Rekoh, Bluetooth je opcionalan, ali ga toplo preporučujem. Naime, bilo da ga imate tvornički, bilo da ste ga naknadno ugradili, s njime ne samo da možete elegantno streamati glazbu s mobitela, već možete koristiti handsfree funkcije njegovog mikrofona te preko istog mikrofona glasom upravljati Android Autom odnosno koristiti Google Assistant.
Ako već nemate Bluetooth, potražite neki od aftermarket jeftinih Bluetooth uređajčića poput Kiniva BTC455, kojeg koristim već par godina, i o kojem sam već prije pisao. No, možete proći i bez Bluetootha – spojite telefon audio kabelom na AUX ulaz vašeg automobila/autoradija, a za glasovne komande se oslonite na mikrofon ugrađen u vaš smartfon.
Kako podesiti Android Auto?
- ako već niste, uparite Bluetoothom smartfon i vaš automobil/auto-radio/Bluetooth adapter – taj dio znate, jelda? 😀
- instalirajte aplikaciju Android Auto – evo hakeraja kojeg sam navijestio u početku… Naime, aplikacija nije službeno dostupna u hrvatskom Google Play Storeu, pa ju je potrebno skinuti s nekog od neslužbenih mirrora. Meni je najdraži APKMirror.com, skinite ju ovdje. Odaberite najnoviju stabilnu verziju (ili betu ako vam je do toga), te od mogućih varijanti skinite onu označenu s arm64 i nodpi. Ona će raditi na većini novih Android smartfona, ali ako slučajno nemate 64-bitni smartfon – neće, pa skinite arm verziju…
Na APKMirroru odaberite najnoviju stabilnu verziju aplikacije Android Auto, te od mogućih varijanti skinite onu označenu s arm64 i nodpi…
Zatim pokrenite upravo skinutu instalaciju, te ako vas smartfon upozori da je onemogućena instalacija aplikacija iz nepoznatih izvora (čitaj, izvan Google Play Storea), omogućite instalaciju samo ovaj put ili trajno. Noviji Samsunzi će vas vrlo ljubazno sami odmah odvesti do prave opcije u izbornicima, a za ostale telefone skočite u Settings – Lock Screen and Security – Unknown Sources. Potom pričekajte da instalacija odvergla svoje, i prijeđite na idući korak – pokretanje i podešavanje same aplikacije Android Auto…
Podešavanje aplikacije i glavne funkcionalnosti
Paaaaa, zapravo, i nema baš neke potrebe za podešavanjem aplikacije 🙂
Nakon što odradite par uobičajenih i samih po sebi jasnih sitnica, dočekat će vas glavni ekran aplikacije na kojem vam se prikazuju “kartice” kompatibilnih aplikacija, te donji izbornik kojim se prebacujete između navigacije (Google Maps), telefona i aplikacija za glazbu.
Sve je ovo iscrtano velikim fontovima, te se lako nabada prstom dok ste u automobilu – pogotovo ako ste smartfon postavili negdje blizu volana, npr. na obližnji ventilacijski otvor.
Bitno je napomenuti da sučelje funkcionira u portretnom, ali i pejzažnom načinu rada. Dakle, ako vam je zgodnije, zarotirajte smartfon vodoravno i aplikacija će se tome prilagoditi.
U slučaju da vam se nakupi više “kartica” tj. notifikacija, prstom možete skrolati gore-dolje kako bi došli do onih kartica koje su potonule ispod ruba ekrana.
I to je u osnovi to… ipak, postoji par trikova i postavki koje će vam korištenje aplikacije učiniti ugodnijim…
Android Auto tips & tricks
Podesite automatsko pokretanje Android Auta
Ovo je prava stvar! Možete podesiti da vam se Android Auto aplikacija sama pokrene čim se smartfon spoji na Bluetooth u vašem autu.
Jednostavno je: na glavnom ekranu gore lijevo odaberite hamburger meni (one 3 crte, klasika), pa Settings – Autolaunch, te iz popisa uparenih uređaja za media audio odaberite koji će od njih automatski pokrenuti Android Auto.
Jasno, preduvjet za ovu automagičnost jest da vam je Bluetooth na telefonu stalno uključen.
No, ako imate naviku držati Bluetooth isključen dok ga ne zatrebate (zbog baterije ili privatnosti), možete podesiti i obratno – da kad pokrenete Android Auto app ona sama uključi Bluetooth, pa će se potom automagičnost dalje sama dogoditi…
Uklonite suvišne kartice s ekrana
Ako niste jedan od onih koji ne žele non stop gledati karticu s trenutnom temperaturom, a i uostalom kroz prozor auta prilično jasno vide pada li vani kiša ili je sunčano, karticu s osnovnim meteo-podacima možete swipeati prstom lijevo ili desno s ekrana.
Bez brige – kartica će se sama vratiti natrag na glavni ekran aplikacije ako se promijeni prognoza ili temperatura.
Isto vrijedi i za druge kartice – npr. ako vam telefon stalno zvoni i ne želite gledati zadnji dolazni ili odlazni poziv, možete ga maknuti s ekrana na isti način. Pritiskom na ikonu telefona ionako možete u svakom trenutku do popisa zadnjih poziva.
Promijenite glazbenu aplikaciju
Prilikom instalacije odnosno svakog pokretanja, aplikacija će odskenirati instalirane glazbene aplikacije i sama prepoznati one koje su prilagođene za Android Auto.
Po defaultu, to će biti Google Play Music (ako je instaliran) – trenutno aktivnoj glazbenoj aplikaciji pristupate pomoću ikonice slušalica u donjem izborniku.
U slučaju da imate više kompatibilnih svirača, ikonica slušalica će imati strelicu kraj sebe – drugim pritiskom na ikonicu slušalica prikazuje vam se popis iz kojeg možete odabrati željenu aktivnu aplikaciju. Npr. ovdje će vam se pokazati i kod nas dosta popularni Deezer.
Na žalost, ovdje ste po defaultu ograničeni na one aplikacije koje su instalirane sa službenog Google Play Storea odnosno potpisane su od strane Googla. Npr. Spotify, koji kod nas nije službeno dostupan, iako instaliran neće se sam naći na ovom popisu dok ga ne instalirate kao potpisanu (signed) aplikaciju. Ovo je isto hakeraj, no zahtjeva malo više predznanja, u nekom drugom postu…
Odgovarajte na poruke glasom
Pored SMS-ova, glasom možete odgovarati i na poruke iz drugih aplikacija – npr. WhatsAppa.
Za dolazne poruke na glavnom ekranu će vam se prikazati notifikacijska kartica, na koju možete odgovori na dva načina:
- predefiniranom porukom koju možete promijeniti u postavkama (npr. ovdje je to “I’m driving right now”)
- koristeći glasovni diktat odnosno OK Google
Za OK Google je važno naglasiti da (najbolje) funkcionira ako mu se obraćate na engleskom (hrvatski nije podržan), i radi kako i inače radi OK Google funkcija izvan Android Auta. Kažete svoje, sustav vam ponovi što je razumio i pita vas da li je to ispravno, vi mu potvrdite i on to pošalje kao tekst bilo SMS-a ili kao poruku u WhatsAppu ili nekoj drugoj kompatibilnoj aplikaciji.
Da vas odmah rastužim – Viber ne divani Android Auto, niti notifikacijom, niti OK Google… No, tu su već spomenuti WhatsApp, te Facebook Messenger, Skype, Kik, Hangouts, Telegram, WeChat, Google Allo, Signal, ICQ itd. Da, dobro ste pročitali – gotovo zaboravljeni ICQ ima podršku za Android Auto, a Viber ju nema…
I to je – to. Nije bilo komplicirano, zar ne?
No ako ima kakvih pitanja, tu sam… komentirajte, pingajte me na Fejs, Twitter i sl.
Pozdrav,
odradio sam sve korake kako ste naveli, ali mi je i dalje nedostupna (zatamnjena) ikonica aplikacije Android auto na ekranu automobila.
Automobil je kia stonic 2018.
Odradio sam sve korake,ali kada pokrenem aplikaciju na mobitelu javlja grešku “Google play services not available at the moment….” i sruši se…
Koji je mobitel i koja verzija AA aplikacije?
Poštovani,
imam suzuki vitara. Htio bih na ekranu dati instalirati Android Auto preko smartfona (One plus One).
Nemam toliko informatičko znanje da bih to mogao sam napraviti, zato se obraćam Vama da mi preporučite nekoga tko bi mi to (uz nagradu, naravno) htio ugraditi i podesiti.
Hvala unaprijed i srdačan pozdrav,
Petar
Mob. 098.203106
Ne znam ovako iz glave koga bih preporučio… ali pitanje: koje je godište Vitara?
Gosp. Saša,
Suzuki Vitara (all grip), novi 2018. godina.
Hvala unaprijed.
Lp Petar